אחת ולתמיד: מהו ערך ומהי תועלת? - דוד אלהרר | deStory

אחת ולתמיד: מהו ערך ומהי תועלת?


שבע שאלות קריטיות שמבדילות בין עוד איש שיווק, לבין מותגים (את/ה הוא המותג) בעל/ת ערך לקהל שלך. וגם: מה ההבדל בין רוצה לצריך, ואיך מותג קשור לסטוריטלינג. הכינו את ההערכה העצמית שלכם.

אני = מותג = מספר הסיפור

אנחנו לא הסיפור. גם כשמספרי הסיפורים הגדולים ביותר כותבים סיפור בגוף ראשון, הם לא באמת מדברים על עצמם, אלא מהדהדים את הקהל שלהם בתוך הסיפור. כמה פעמים יצא לכם לחשוב על התסריטאי או הסופר כשהזדהיתם ברמה עמוקה עם דמות מסויימת, ולא הבנתם איך מספר הסיפורים הצליח לדייק כל-כך את האופי שלו, ההתנהגות שלו, המחשבות שעוברות לו בראש, המילים הייחודיות והספציפיות שהוא משתמשת בהן, כאילו והוא הצליח להיכנס לכם לתוך הראש. זאת האמנות של פיתוח הסיפור ולא הבאז-וורד המעייף של המילה סטוריטלינג.

המפתח שמאפשר למספר הסיפור (המותג) להעניק ערך לקהל שלו:

מה הגיבור שלנו (חושב שהוא) רוצה. אבל מה הוא באמת צריך.

כולנו מכירים את סוכן המכירות (יועץ מכירות, עאלק) שרוצה למכור לנו רכב. סדנאות ומאמרים רבים מלאים בדוגמאות של הדמות השנואה הזו כדי להדגים וליישם כיצד תיאוריית השכנוע עובדת. מוכר טוב יכיר את כל ההתנגדויות, החששות והמגבלות שיש ללקוח שמולו, ויראה לו איך הוא יכול להתגבר עליהן בזכות המוצר שלו. מספר סיפורים יעניק לנו את מה שאנחנו באמת צריכים, גם אם לא נקנה דבר.

כולנו מעניקים מה"ערך" שלנו, גם אם אנחנו לא מתפרנסים ממנו. אבל ברגע שאנחנו צריכים לעמוד מול מצלמה "ולמכור" אותו - אנחנו מתחילים לדבר כמו אנשי שיווק, או שאנחנו נעלמים. כל האמצעי האותנטי, המשכנע, המותיר חותם - נותר בידם של מותגים (בימים שלפני שהבנו שהמותג הוא אנחנו). אבל, בעידן הדיגיטלי, כאמור, כולנו מותגים. אז למה שלא נעשה את זה בעצמנו, עבור הרעיון שיש לנו, עבור העסק שלנו, עבור המותג שאנחנו בונים?

למה לא? כי אנחנו משותקים מהאפשרות שמישהו יידע את הסיפור שלנו באמת. ראשית, כי יש לנו בראש מן מחשבה מוזרה על "הסיפור שלנו באמת" כאילו אנחנו צריכים להתערטל רגשית בשביל כמה לייקים, אבל מדובר בהנחת יסוד מוטעית לגבי המילה "באמת". אני מדבר עליה בהרצאה כשאני מסביר על "משולש האמ"ת שכל סיפור צריך" ומראה כיצד אותנטיות היא המושלם החדש, היא הדבר הכי מבוקש בעיר, והיא הכי משתלמת עבור המותג (ואנחנו המותג, אז מי מרוויח כאן?)

"לתועלת יש מתחרים, 

לערך יש חברים."

קחו את המבחן: האם אתם מציעים לעולם ערך?

קחו רגע לענות לעצמכם על סדרת השאלות הבאות, ותראו אם כבר עשיתם את הקפיצה, בראש, בין איש השיווק לאיש/אשת הסיפור, ובין הענקת ערך או לסיפוק תועלת.
1. האם אני מבטיח לקהל שלי שהמוצר שלי יחולל בהם שינוי, או שאני מזמין אותם לבחון את האפשרות לשינוי? (סטוריטלינג הוא היכולת לשתול רעיון מחולל שינוי באמצעות סיפור מעורר השראה)

2. האם אני משתמש במוצר או בשירות כפתרון לבעיה, ואולי אני מזמין את הקהל שלי למסע משותף שבו הם חלק מפתרון הבעיה? (והיא לא נגמרת במוצר אחד או יותר, כזה או אחר)

3. האם הקהל שלי מכיר את המוצרים שלי, או שהוא מכיר את המשימה, התשוקה והחזון שלי, אשר הולידו את המוצרים שהצלחתי לייצר עבורם? (מתוך הכרה שזה עדיין לא מושלם, זה לא הסוף, אבל אני עושה את הכל כדי להגיע לשם)

4. האם הדרך היחידה שאנשים מכירים אותי היא באמצעות פרסומת ממומנת, או שאני מייצר הזדמנויות שכל מפגש, חשיפה, או אינטראקציה הם הזדמנות לבנות מערכת יחסים? (כמה אתם, לפני קהל היעד שלכם, מאמינים בסיפור שלכם)

5. האם אני חושב על איך למכור לקהל היעד שלי, או האם אני אוהב את "הגיבור" של הסיפור שלי בכדי להעניק לו מסע ראוי? (כשרכישה כזו או אחרת היא רק חלק מהמסע הזה)

6. האם אנשים תלויים (רק) בי כדי לעשות שינוי בחייהם, או האם אני יכול להגיע רק בזכותם ליעד שלי? (מספר סיפורים בלי קהל זה לא מספר סיפורים)

כשאנחנו מכירים בערך שלנו, במטרה שלנו, בתשוקה שלנו להגשים אותה - יש לנו סיפור. וסיפור, בדיוק כמו הספרים (זוכרים אותם?), הסרטים, ההצגות, הנואמים בפרזנטציות - נועד להעניק לנו השראה. כל מה שאני אומר לכם, זה שגם אתם כבר עושים זאת. השאלה, היא אם אתם מנהלים זאת. אבל על כך, בסיפור אחר.
שתפו אותיx
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.