האם אנחנו מוכנים להצלחה - דוד אלהרר | deStory

האם אנחנו מוכנים להצלחה


האם אנחנו מוכנים להצלחה? רובנו בטח נעיף מבט בשאלה שכזו ונגיד "בטח, שרק תבוא". ואני רוצה להראות לכם מתוך עשרות שיחות שאני מקיים מדי חודש עם אנשים שאומרים שהם מוכנים להצלחה, ולא מבינים איך בין האמירה לבין המוכנות באמת יש הבדל, ואני אנסה בפוסט הזה לעזור לכם לזהות אותו, ולעשות פעולות כדי לצמצם את הרווח הזה שבין הרוצה ללא קורה.

ראשית, המילה "מוכן" באנגלית היא גם Ready וגם Willing. ורוב האנשים שאומרים שהם מוכנים להצלחה, הם במקרה הטוב, ב-Willing. אבל משהו ב-Ready מסנדל רבים מלהצליח, ויותר מזה - מסנדל רבים מלחוות הצלחה, גם אם היא נופלת עליהם מהשמיים באריזת מתנה מהודרת.

אז איך תדעו שאתם מוכנים (Ready) להצלחה?
סימן ראשון: אתם יודעים לדמיין איך היא מרגישה.

נשמע פשוט? אתם יודעים כמה פעמים ביקשתי ממישהו לעזור לי לדמיין איך שהוא רואה את ההצלחה שלו, והוא נעצר תוך פחות מחמש מילים, במילים "אבל", ו-"כן, אני יודע שזה נשמע מופרך...", וגם " ויש עוד מלאן דברים שאני צריך לעשות לפני...."

רק ביקשתי שיציגו לי דמיון, כדי שאני אדע מה מרגש אותם, מה מניע אותם, מה מעורר אותם לחיים, והם כבר מביאים את שוטר המחשבות של האמא הלא מפרגנת, הגננת חסרת תשומת הלב, או החבר שצחק על איזה חלום שהצלחנו לבטא בקול. רק לדמיין, הדבר שאף אחד לא יכול לקחת מאיתנו גם אם נהיה בצינוק חשוך מתחת לפני האדמה, וגם את זה רבים מאיתנו לא מסוגלים לעשות. אז להרגיש? איך נדע איך מרגישה הצלחה, אם לא דמיינו את עצמנו קודם מרגישים את זה? או מתרגשים מזה?

סימן שני: הגדרתם מטרה מדידה בדרך.

דיברתי על זה באחד הפוסטים האחרונים על ההבדל בין יעד למטרות בדרך, אבל לטובת הפוסט הזה, אני רוצה להתמקד בדבר החשוב הזה שנקרא "מדיד". כלומר, כשאתם שואלים את עצמכם - "מה יהווה מדד לזה שהצלחתי" וזה לא משהו שאני ואתם יודעים לדמיין אותו באותה הדרך (מספר לקוחות, כמות כסף, מוצר מוחשי, גוף פיסי, נראות ספציפית, מספר עוקבים, מספר רשומים בניוזלטר, מספר משתתפים בהרצאה) - אז אתם לעולם לא תחוו הצלחה גם אם היא תקרה סביבכם עשרות פעמים ביום.

אנשים מתארים הצלחה במילים של רגש, וכל אחד חווה רגשות בצורה אחרת ומטריגרים שונים, פנימיים וחיצוניים, שאין לנו אפשרות לדעת איך זה נראה בעיניים של הצד השני. ככה תמיד אנחנו מפספסים את מה שאנחנו רוצים להשיג, כי אנחנו כל הזמן עסוקים בלחפש רגש שמגיע ממקור חיצוני, ואת זה שום מדד כמותי לא יוכל לספק. מצד שני, אם נגדיר מדד כמותי או מוחשי אובייקטי, נוכל לראות ש -

1. אפשר לקצור הצלחות בדרך ליעדים גדולים

2. אפשר לחוות הצלחה גם בלי המדליה בסוף הדרך

3. אפשר ליהנות מהדרך, שההתמדה בה, היא ההצלחה מלכתחילה

סימן שלישי: הגדרתם תמורה ראויה לעמידה בהצלחה.

כן, גם נשמע בנאלי להחריד, אבל מפוספס ברמות בכל כך הרבה סיטואציות. אנחנו מגדירים יעד, גם אם זה משהו קטן בצ'ק ליסט, ותוך כדי שאנחנו מוחקים אותו - אנחנו כבר בדבר הבא, מבלי להקדיש אפילו דקה אחת להכרה, שלא נדבר על איזושהי הוקרה עצמית על זה ש - "היי, אני פאקינג אנבליביבל על זה שאני מתמיד ומצליח לעמוד במשימות, גדולות וקטנות כאחד, ומגיע לי על זה איזה צ'ופר מפנק".

כמה מאיתנו עומדים בהבטחה לפנק את עצמם לאחר עמידה ביעד? כמה מאיתנו בכלל מבטיחים לעצמנו צ'ופר על עמידה אינסופית ביעדים?

אם לא נוכל לראות הצלחה -

לא נוכל לעזור לאחרים לדמיין הצלחה -

דרכינו, כפרנזטורים של הבטחה שיווקית,

ואז אם אחרים לא ידמיינו את זה,

הם לא יתחברו לזה,

ויילכו לקנות סיפור טוב יותר,

עם סוף טוב יותר,

בזכות דמיונות טובים יותר

שאחרים מוכרים להם.

תרשו לעצמכם לשאול את שלוש השאלות האלה בפעם הבאה שאתם מגדירים יעד, ותכינו את עצמכם, פשוטו כמשמעו, תכינו את עצמכם - להצלחה. אחרת, היא לעולם לא תגיע, לא משנה כמה אובייקטיבית היא תהיה.

נכתב על ידי: דוד אלהרר | deStory
יועץ אסטרטגי לבניית מותגים משפיעים, מובילים ורווחיים


שתפו אותיx
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.