הזמנה להתאהב מחדש בכוחו של סיפור - דוד אלהרר | deStory

הזמנה להתאהב מחדש בכוחו של סיפור


למה הסיפור שלך הוא הדבר החשוב ביותר בעידן הדיגיטלי, בעידן על התחרות ההולכת וגדלה על תשומת הלב, ובעידן בו המהירות שבה אתה תופס את תשומת הלב ליותר מכמה שניות - נחשבת הצלחה. איך סיפור, מהימים של המציירים על קירות מערה ועד לימנו - נותר רלוונטי מתמיד למען המציאות שאנחנו רוצים לברוא? האם גם אתם סטוריטלרים? כי הדרך מסיפור למציאות הופכת לקלה יותר, במידה ואתם כאלה.

אני יודע בדיוק מי אתם ובמי אתם אוהבים לצפות

כמה קשה לתפוש את תשומת הלב שלנו. אנחנו מרפרפים על פני הפיד באתרים השונים במהירות אוטומטית ומשוכללת בחיפוש אחר סיפורים מעוררי השראה, אחר אנשים שיעניקו לנו ערך, ואחר קהלים שנוכל להרגיש חלק מהם. כמה מהר אנחנו חורצים את דינם של טקסטים, סרטונים, תמונות, כולל של חברינו הקרובים ביותר, וממשיכים הלאה, לסיפור הבא.

כך היינו תמיד. החיפושים אחר השראות מעוררות, אחר סיבות לברוח מהמציאות, ואחר סיפורים להזדהות ולהדהד איתם את עצמנו - היו קיימים בתוכנו עוד מהעידן של הרכלנים שהביאו איתם סיפורים מערים רחוקות, ועד היום, בהצגות, בסרטים, בספרים, בתכניות טלוויזיה, ואפילו בפרסומות ובכתבות חדשותיות. רבות נכתב על ערכם של סיפורים בחיינו למציאת "האני" דרך גיבורים אחרים, שהם בעצם אנחנו, ולקבל בזכותם קול, וערך, וסקרנות אינסופית. פעם, הספריות היו דלת הכניסה לעולם הזה של הסיפורים. היום, הסיפור הטוב הבא מחכה לנו בכף היד, במכשיר הנייד. 

בעידן שכזה, אין באמת הבדל בין מותג מסחרי, בין עסק קטן, או בין אדם "פשוט" עם רעיון. כולם מגיעים אלינו באותה הצורה על הפיד, כולם מספרים לנו משהו מעצמם, ואנחנו בוחרים אחר אילו מספרי סיפורים אנחנו רוצים לעקוב. זו הסיבה ש"סטוריטלינג" הפכה להיות המילה השכיחה ביותר של עולם השיווק בשנה החולפת. אם להודות על האמת, עולם השיווק תמיד התכתב עם אמנות פיתוח הסיפור, אבל כשהפיד שלנו הופך להיות צפוף יותר ויותר, עולם השיווק קורא לנו לעזור לעולם להכיר אותנו טוב יותר: "זה הזמן לספר את הסיפור שלך" צועקות הפרסומות. "אנשים צריכים להכיר אותך כדי לדעת לבטוח בך" מייעצים אנשי המדיה ומוכנים כבר עם המצלמה לעשות לך וידאו, אותנטי, ברור אותנטי. אתם צריכים למצוא את הערך ללקוח, מסע לקוח, פאנל שיווקי… כמה מילים, כמה נוסחאות, כמה הבטחות להצלחה מסחררת. אבל את הדבר החשוב ביותר כמעט ואף אחד לא מלמד אותנו. 

"סטוריטלינג היא היכולת לשתול רעיון מחולל שינוי, באמצעות סיפור מעורר השראה"

סטוריטלינג היא אומנות ולא שיטת מכירה אך יש מצב שהיא מביאה תוצאות אפילו יותר טובות

סטוריטלינג היא האמנות של פיתוח הסיפור, של האנשים ששולטים, מכוונים ויודעים מה לספר כדי לעורר עניין, כדי להעניק ערך וכדי לעורר השראה. (כלומר, סטוריטלינג) זה לא אומר "רק" לספר סיפור, אלא לדעת "איך" לספר אותו באופן שנוכל לרתום אחרינו קהל, שנעורר בו עניין וסקרנות והשראה, בעיקר נעניק לו סיפור מעולה לספר לאחרים (בעולם של היום קוראים לזה מדיה חינמית). שוב, חשבו רגע על אותם רוכלים שעברו מעיר לעיר, שמכרו תכשיטים ובדים ותבלינים, אבל העניקו סיפורים שהולידו בראשם של האנשים דמיונות, רעיונות ומחשבות על עצמם, על איך שהם חיים ומה שהם היו רוצים להגשים מהערים הרחוקות אל תוך חייהם שלהם. אנשים עצרו את כל מה שהם עשו, ורצו אל כיכר העיר כדי להקשיב למספר הסיפורים. אתם יכולים לתאר לעצמכם שהקנייה דווקא ממספרי הסיפורים את המוצרים שלהם, זה היה כבר החלק הקל.

מחשבה יוצרת מציאות ולא להפך

תחשבו על סרטי המדע בדיוני של שנות השבעים והשמונים, ותראו איך הרבה מהאופן שהם תיארו איך ייראו חיינו - אכן מתגשם. מה בא קודם? שתילת הרעיון או הרובוטים שנכנסים אט לאט לחיינו? נשיא אפרו-אמריקני בסרטים ובסדרות, או נשיא אפרו-אמריקני במציאות? הבחורה הראשונה שתייגה בפוסט שלה את ההאשתג #MeToo, או התנועה הגדלה והולכת שהגיעה אחריה?

לכן, זה לא באמת משנה אם קמתם בבוקר עם רעיון לשנות או להעלות מודעות לגבי בעיה או פתרון שמצאתם, זה לא באמת משנה אם אתם עסק שמוכר מוצרים או שירותים על כל סוגיהם, וזה לא באמת משנה אם אתם מותג על, או ארגון ענקי עם אלפי עובדים. בעידן הדיגיטלי, מה שמשנה הוא אם יש לכם סיפור טוב, רלוונטי ובעל ערך עבור קהל היעד שלכם. 

ואם חשבתם שאתם / המוצר שלכם הוא הסיפור (וכל הטרנד של אנשים שמספרים מול המצלמה על כאבי הילדות שלהם) ואם חשבתם שהגיבור של הסיפור שלכם הוא המוצר / המותג שלכם, אז תחשבו שוב :) ככה לא באמת מספרים סיפור מעורר השראה. אבל זה כבר לסיפור אחר. 

נכתב על ידי: דוד אלהרר | deStory
יועץ אסטרטגי לבניית מותגים משפיעים, מובילים ורווחיים


שתפו אותיx
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.