המתודולוגיה שלנו - דוד אלהרר | deStory

המתודולוגיה שלנו


quote-white

סטוריטלינג היא היכולת לשתול רעיון מחולל שינוי

באמצעות סיפור מעורר השראה

deStory | דוד אלהרר | אסטרטג סטוריטלינג
המתודולוגיה

משולש האמ"ת שכל סיפור צריך ™אסטרטגייה של מערכות יחסים

סטוריטלינג מאפשר לנו לשלוט במערכות היחסים שאנחנו רוצים לבסס עם השותפים שלנו לדרך, כל דרך, בהשגת מטרה משותפת. כל מערכת יחסים נוצרת על בסיס סיפור משותף, ולכן חשוב שנכיר מהם האלמנטים שמרכיבים סיפור מנצח, או מערכת יחסים מעולה – שיש בה אמ"ת:

אותנטיות

הדרך הטובה ביותר שאני מכיר להסביר מהי "אותנטיות" היא – הווייה זהה בכל המעגלים החברתיים והמקצועיים שאנחנו פעילים בהם. במידה ואנחנו מתנהגים, מדברים ופועלים אותו הדבר בכל החזיתות האלה, ולא "מלבישים" על עצמנו כובעים שונים בכל מעגל – סימן שאנחנו אותנטים. אותנטיות היא "תדר" שמרגישים, והיא עוברת בטקסט, בשיחה או במפגש בכל-כך הרבה רבדים גלויים ונסתרים, שאנחנו מצליחים לזהות גם אם אנחנו לא מצליחים לשים את האצבע על הזיהוי עצמו על אדם או עסק שמדבר איתנו. לכן, לפני שאנחנו ממהרים להעביר מסר, כדאי שנבדוק עם עצמנו איך אנחנו מעבירים אותו, והאם אנחנו בעצמנו מהווים "פרזנטורים" של המסרים שלנו, אחרת הפערים בין המדובר לנעשה עלולים לייצר ריחוק, מגננה ושיפוטיות מצד הקהל שאנחנו הכי רוצים לדבר איתו (בכל מסגרת שהיא).

מטרה משותפת

כדי לבסס מערכת יחסים, עלינו להגדיר מטרה שתהיה משותפת ונחשקת גם עבור הצד השני, אחרת אנחנו מדברים לעצמנו או על עצמנו באופן שלא מחבר אלינו אנשים. ברגע שאנחנו שמים את הצד השני (קהל היעד) במרכז, והופכים אותו ל"גיבור" של הסיפור, ומציגים בפניו את הסוף הנחשק עבורו – אנחנו מצליחים לרתום אותו לדרך שלנו. עלינו לזכור שלא אנחנו / העסק שלנו / המוצר שלנו הוא הגיבור, אלא הקהל שאיתו אנחנו רוצים להגיע למטרה משותפת, ולכן חשוב לספר על המטרה סביב זוית הראייה של הצד השני, ותוך הבנה של המסע שהוא עובר בדרך להבנה, להסכמה ולשיתוף פעולה מצדו.

תיאום ציפיות

כדאי שמערכת היחסים שלנו תכלול וידוא תדיר שהצד השני מתואם איתנו לגבי המקום שאנחנו מעוניינים לקחת אותו אליו. תיאום ציפיות מאפשר לנו לראות שיש בין הצדדים הבנה, מוטיבציה ושיתוף פעולה לקראת הדרך המשותפת, ובמידה ונוצר פער – לצמצם אותו באמצעות הגדרת מטרות מדידות, שניתן להשיגן בפרק זמן מוגדר, ושיש בעבורן תמורה ראויה. הרבה פעמים אנחנו מגדירים יעדים רחוקים או מטרות אמורפיות, שהצד השני יכול לפרש אותן או לדמיין אותן אחרת מאיתנו, או שהצד השני עלול לאבד את המומנטום והמוטיבציה להשיגן כפי שאנחנו היינו רוצים, ולכן תיאום ציפיות הוא מרכיב חשוב בכל מערכת יחסים, ובכל סיפור שנרצה לרתום אליו קהל.

איך משולש האמ"ת מייצר לנו סיפור מנצח?

כפי שתוכלו לראות בתרשים לעיל, כל שתי צלעות במשולש נפגשות בקודקוד שמהווה מרכיב חשוב ביצירת סיפור שרותם אליו את הקהל הנכון והרלוונטי ביותר

אותנטיות + מטרה משותפת = ערך

ערך גדול יותר מכל מוצר או שירות שאי-פעם נמכור. ערך הוא מה שאנחנו מעניקים לכל מי ששותף לדרך ולרעיון שלנו, גם אם לעולם הוא לא יקנה מאיתנו. הערך שאנחנו מעניקים זה בעצם הסיפור עצמו, הדרך שלנו להגשים את הרעיון שלנו, ואת מה שאנחנו לומדים בדרך – אנחנו מעניקים לאלה שעדיין לא למדו / הבינו / חוו.

מטרה משותפת + תיאום ציפיות = קהילה

בעידן הנוכחי, שבו המטבעות החשובים ביותר הם אמון, ערבות הדדית וקהילתיות – קהילה היא המרכיב החשוב ביותר בביסוס של סיפור והפיכתו למציאות.

קהילה היא כלל האנשים ששותפים לדרך שלנו, לרעיון שלנו, ושבזכותם אנחנו יכולים לפעול בגדולתנו ללא קשר למקום שבו אנחנו נמצאים מבחינת היעדים או התוצאות. עם הקהילה אנחנו יכולים לחלוק את הידע, הכלים והתובנות שצברנו תוך כדי הגשמת היעדים שהצבנו לעצמנו, ולהעניק להם Voice (קול) שבאמצעותו הם יוכלו להפיץ את הסיפור שלנו הלאה.

תיאום ציפיות + מטרה משותפת = מוצר או מטרה מדידה

כשאנחנו מציבים מטרה, ומוודאים שהקהילה שלנו יודעת איפה היא נמצאת ולאן אנחנו לוקחים אותה, אנחנו יכולים לפתח עבורה מוצר, או להציב יחד איתה מטרה מדידה שאפשר להשיג יחד.

מוצר / פתרון / שירות – הם בעצם הדרך שלנו לאפשר למי שנמצא כמה צעדים אחרינו – להדביק את הקצב בזכות הכלים או הפתרונות שכבר למדנו בדרך שאנחנו צועדים בה. לכן, מוצר / מטרה מדידה – הם תמיד מתפתחים, תמיד משתנים בהתאם למשוב שמתקבל מהקהילה, והם תמיד מעניקים קיצור דרך עבור אלה שרוצים להגשים איתנו את אותה מטרה. 

אני מזמין אתכם להכיר עוד את משולש האמ"ת בתכנים ובהדרכות שמחכים לכם
ב-Jumpers Academy 

אנחנו לא הגיבור של הסיפור,

אנחנו מספרי הסיפור.הרבה עסקים וחברות שוגים לחשוב שסטוריטלינג זה "הסיפור שלנו" ושאנחנו (המותג / העסק / המוצר) הם הגיבור של הסיפור. אבל לא כך הדבר. אמנות פיתוח הסיפור, שהיא אמנות מערכת היחסים, מציבה את הצד השני, קהל היעד – בתור הגיבור של הסיפור.

כלומר, אנחנו מעניקים לגיבור, לקהל היעד שלנו, את הסיפור, מתוך ידיעה של הדרך שהוא עובר כי אנחנו היינו שם קודם לפניו. סביב המטרה המשותפת של שנינו (אנחנו – מספרי הסיפור, והקהל – הגיבור של הסיפור) אנחנו מאפשרים לקהל להתקרב אלינו באמצעות סיפור מעורר השראה, אבל כדי שזה יקרה – עלינו להיפרד מהסיפור בעצמנו כי הוא כבר לא שייך לשנו – אלא לקהל שלנו.


אני מזמין אתכם להכיר איך בונים אסטרטגיית מותג מבוססת עס"ק


ערך, סיפור, קהילהתכנים אחרונים מהבלוג

9 בפברואר 2022

לחיות את החלום: מה זה אומר?

קמפיינים ממומנים לא ישיגו את התוצאה הרצויה כשהסיפור מאחורי המותג הוא לא אמיתי וכנה. אז איך כן עושים את זה?
9 בפברואר 2022

קיפאון הוא עצירה (משמחת)

קמפיינים ממומנים לא ישיגו את התוצאה הרצויה כשהסיפור מאחורי המותג הוא לא אמיתי וכנה. אז איך כן עושים את זה?
8 בפברואר 2022

למה קשה לנו לבסס קהל?

קמפיינים ממומנים לא ישיגו את התוצאה הרצויה כשהסיפור מאחורי המותג הוא לא אמיתי וכנה. אז איך כן עושים את זה?


כל הדרכים להשפעה, להובלה ולרווחיות - אצלך במייל.

מבטיחים לא לנג'ס, ניתן להסרה בכל עת.


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.